IDEC RSSDN-75A 32VDC, 660VAC, 75A, DIN/Panel Mount, Solid State Relay
★★★★★ 4.4 117 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by gunicsh.guni.ac.in
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
32VDC, 660VAC, 75A, DIN/PANEL MOUNT, SOLID STATE RELAY; Part Number: RSSDN-75A; Category: Panel Accessories; Subcategory: Relay/Socket
  • 32VDC
  • 660VAC
  • 75A
  • DIN/PANEL MOUNT
  • SOLID STATE RELAY
Model RSSDN-75A
Brand Name Idec
Item Weight 1.4 Pounds
Part Number RSSDN-75A
Coil Voltage 32 Volts (DC)
Contact Type Normally Open
Manufacturer IDEC
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Screw
Current Rating 75 Amps
Operation Mode Automatic
Contact Material Silver
Specification Met RoHS
Contact Current Rating 75 Amps
Minimum Switching Voltage 48 Volts (AC)
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
117 ratings | 48 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (95)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (13)